Říjen 2016

Dušičky

31. října 2016 v 11:44 Trocha zeměpisu a kulturního dědictví

Vzpomínám na spolužačku, která si jednou naoko vážně stěžovala, že "na moje narozeniny dycky chodíme na hřbitov". Bylo to velmi legrační, protože u toho házela ublížené pohledy na všechny strany a frkala jak německý boxer u sousedů za plotem.

Ano, v prvních listopadových dnech navštěvujeme hřbitovy častěji než jindy, nosíme tam věnce z jehličí a zapalujeme spousty svíček. V tichosti uctíváme všechny svaté 1. listopadu a vzpomínáme na zesnulé 2. listopadu. Lidová řeč označuje tento svátek jako Dušičky. A dál? Řekla jsem si, že potřebuji vědět víc, než jen to, že "je potřeba odnýst věnec na hřbitov". Přečetla jsem hodně, ale stejně z toho nejsem moudrá. Celou věc si vysvětluji takhle:

Listopadové svátky mají kořeny v době před třinácti staletími a možná ještě dál. A to už je moooc dávno, takže kdo ví, jak to skutečně bylo... Keltové oslavovali v noci z 31. října na 1. listopadu konec roku. Věřili, že duše zemřelých se v tento čas vracejí na tento svět a může dojít k setkání živých s mrtvými. Zapalovali ohně a svíčky, aby světlo bytostem z onoho světa ukazovalo cestu. Katolíci z Irska, země starých keltských tradic, přivezli svátek do Ameriky a v průběhu staletí se vyvinul Halloween, jak jej známe dnes. Název se prý odvozuje od anglického All Hallow´s Eve - předvečer Všech svatých.