Listopad 2016

Velké vlakové putování

23. listopadu 2016 v 10:13 TV pořady a filmy

Vyhlédla jsem si jednou v televizním programu čtyřdílný dokument o Itálii. Ale znáte to. Zapnete televizi v doporučenou dobu a ten pořad ještě neběží. A právě na základě tohoto principu jsem objevila něco pozoruhodného - chlapa v zelených kalhotách a růžovém saku! Nejprve jsem myslela, že je to nějaká bláznivá reality show, ale potom chlápek nastoupil do vlaku a s vážným výrazem ve tváři hovořil o historii nějakého města.

Ten televizní cestopis na pokračování se jmenuje Great Continental Railway Journeys / Velké vlakové putování a ten pán je Michael Portillo, britský novinář a politik se španělskými kořeny. V ruce drží knižního průvodce z roku 1913 (Continental Railway Guide / Průvodce po kontinentální železnici), jehož původcem je kartograf a tiskař George Bradshaw. Kniha obsahuje veškeré informace, které by mohl potřebovat turista "edwardovské doby" cestující po starém kontinentu. Jsou tam popisy států, měst, památek, hotelů, i jízdní řády vlaků.

Michael, vymóděný do pestrobarevného papouškovského oblečení, se vydává po stopách cestováníchtivých předků. Setkává se s lidmi, kteří mu vyprávějí o historii daného místa "v předvečer vypuknutí první světové války" (tedy v roce vydání jeho průvodce), ochutnává místní jídla a zkouší si různé činnosti. V Itálii pekl pizzu, ve Španělsku stál v základně lidské pyramidy, v Bulharsku pomáhal vyrábět růžový olej. Tu svoji bichli s sebou vláčí úplně všude, dokonce i když jede na oslíkovi olivovým hájem nebo běží na stadionu v Olympii, což je děsně legrační.

Marcel Zmožek

18. listopadu 2016 v 10:11 České země a Slovensko

Existuje u nás lidový umělec, říkejme mu Fousatej Toníček, kterého jsem před lety slyšela zpívat, že Láska je největší dar. Ta slova se mi hned zalíbila a říkala jsem si, kde jen ten Toníček tak hezkou písničku našel?

Znala jsem jméno Jiří Zmožek a věděla jsem, že skládá krásné melodie a píše krásné texty. Ovšem teprve nedávno (já vím, mám mezery ve vzdělání) jsem se dozvěděla, že je taky nějaký Marcel Zmožek, který je bohatě obdarovaný tvořivostí stejně jako jeho otec, a že právě on složil písničku o lásce, která je největší dar.

Ein Stern, der deinen Namen trägt

10. listopadu 2016 v 18:02 Nejznámější písně

Bylo to v roce 1998, když rakouský zpěvák Nik P. složil písničku, která byla později označena za "nejúspěšnější hit nového tisíciletí". Cesta k tomuto velkolepému titulu však nevedla přímočaře. Per aspera ad astra, tak to bylo. Přes nesnáze ke hvězdám. Ostatně o hvězdách to celé je.

Písnička se objevila na Nikově druhém albu Mit dir a zpěvák Michael Stern se s ní účastnil Soutěže šlágrů (Grand Prix des Schlagers), kdev roce 1998 skončila na desátém místě. Pak se na ni pozapomnělo a až na konci roku 2006 ji oprášili na Mallorce, kde se často hrála v klubech a podobných zábavních zařízeních. Ve stejné době oprášil Hvězdu, která nese tvoje jméno i Nik P. a nazpívali ji s DJ Ötzim pro Ötziho album Sternstunden. Co se pak dělo, to si neumíte představit! Hráli to neustále a úplně všude, lidi se mohli zbláznit, jak se jim to líbilo.

Pierre Kartner

7. listopadu 2016 v 18:41 Ostatní Evropa

Petrus Antonius Laurentius Kartner (*1935) pochází z Nizozemska, kterému se někdy říká také Holandsko. Nepleťte si však tuto konstituční monarchii se slovem Nizozemí, neboť to je historické označení pro region mezi Severním mořem a Ardenami (území dnešního Nizozemska, Belgie, Lucemburska a severovýchodní Francie). Že je to poněkud složité? No tadyhle s Petrusem to není o moc jednodušší. Známější je totiž pod jménem Pierre Kartner, a vůbec nejznámější je jako Vader Abraham.

Jeho tatínek pracoval jako úředník na nádraží Elst (místní část města Overbetuwe) a Petrus se tu narodil. Měl dva bratry a sestru. Sám se naučil hrát na kytaru a na klavír. V osmi letech vyhrál jakousi pěveckou soutěž. V životě pak dělal ledacos, než se stal známým zpěvákem, textařem, skladatelem a producentem. Vyučil se kuchařem, pak se dostal k armádě, chvíli měl hudební skupinu, pro kterou psal texty a která se brzy rozpadla. Po svatbě provozovali s manželkou stánek s občerstvením a čerpací stanici, on pracoval také nějaký čas v továrně na cukrátka, v rádiu a v nahrávací společnosti - ta mu umožnila vydat první album, ale žádný velký úspěch to nebyl. Ten přišel až s písničkou s předlouhým názvem Bij Lily Marleen kijk je zomaar door haar kanten bloesje heen (bůhví, co to znamená :-)