Velké vlakové putování

23. listopadu 2016 v 10:13 |  TV pořady a filmy

Vyhlédla jsem si jednou v televizním programu čtyřdílný dokument o Itálii. Ale znáte to. Zapnete televizi v doporučenou dobu a ten pořad ještě neběží. A právě na základě tohoto principu jsem objevila něco pozoruhodného - chlapa v zelených kalhotách a růžovém saku! Nejprve jsem myslela, že je to nějaká bláznivá reality show, ale potom chlápek nastoupil do vlaku a s vážným výrazem ve tváři hovořil o historii nějakého města.

Ten televizní cestopis na pokračování se jmenuje Great Continental Railway Journeys / Velké vlakové putování a ten pán je Michael Portillo, britský novinář a politik se španělskými kořeny. V ruce drží knižního průvodce z roku 1913 (Continental Railway Guide / Průvodce po kontinentální železnici), jehož původcem je kartograf a tiskař George Bradshaw. Kniha obsahuje veškeré informace, které by mohl potřebovat turista "edwardovské doby" cestující po starém kontinentu. Jsou tam popisy států, měst, památek, hotelů, i jízdní řády vlaků.

Michael, vymóděný do pestrobarevného papouškovského oblečení, se vydává po stopách cestováníchtivých předků. Setkává se s lidmi, kteří mu vyprávějí o historii daného místa "v předvečer vypuknutí první světové války" (tedy v roce vydání jeho průvodce), ochutnává místní jídla a zkouší si různé činnosti. V Itálii pekl pizzu, ve Španělsku stál v základně lidské pyramidy, v Bulharsku pomáhal vyrábět růžový olej. Tu svoji bichli s sebou vláčí úplně všude, dokonce i když jede na oslíkovi olivovým hájem nebo běží na stadionu v Olympii, což je děsně legrační.Líbilo se mi jeho putování Ze Sofie do Istanbulu. S folklórním souborem v Bulharsku si zatančil lidový tanec v oblečení modrém jako šmoula. Potom řídil vlak a křičel: "Jsem tak nadšený, že mohu řídit vlak na trase Orient Expressu! Neví někdo, kde jsou brzdy?" Při cestování Z Vídně do Terstu zase vyzkoušel "oblíbenou zimní radovánku turistů edwardovské doby" - sáňkařskou dráhu. Ve Štýrském Hradci vylezl z hotelu, aby se vydal objevovat město, a prohlásil: "Jsem nadšený, že jsem na místě, které neznám." To zní dobře. Asi to teď bude moje životní filozofie.

Velké vlakové putování je moc hezký dokument. Na ten se podívejte a dost možná až uslyšíte jeho radostnou znělku, budete mít také chuť vyrazit vlakem do světa.


 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama