Prosinec 2016

DJ Ötzi

29. prosince 2016 v 7:00 Rakousko

Na návštěvě, hovoří manželé:
On: "Máma se tuhle dívala na film od Pilcherový a celou dobu u toho bečela. Já se tomu divím!"
Ona: "Kdybys nekecal, dyť ty jsi bečel taky!"
Tak nějak ten rozhovor onehdy probíhal... :-) Já taky viděla jeden dojemný film, ale ten byl asi od Lily Schönauerové, jelikož se neodehrával v Anglii, nýbrž v Rakousku. Rodina chovala koně, potřebovali peníze a nakonec (po vleklé duševní trýzni z těžkého rozhodování a minimálně čtyřech reklamních blocích) se rozhodli je prodat. Na scénu přijelo luxusní auto, vylezl nějakej kravaťák a povídá: "Mohli bychom prosím uzavřít ten obchod co nejdříve? Pan Friedle spěchá na vystoupení." A v záběru se objevil DJ Ötzi.

Jeden z nejúspěšnějších zpěváků v německy mluvících zemích Gerhard (Gerry) Friedle (*1971, St. Johann in Tirol) vyrůstal nejprve u pěstounů, potom u prarodičů z otcovy strany (tatínek se jmenuje DJ Anton Friedle). V šestnácti letech odešel z domova a žil několik měsíců bez střechy nad hlavou, vyučil se kuchařem a žije s rodinou v Salzburgu. Má hezkou dcerušku a ženu, která mu pomohla překonat mnohá životní trápení.

V roce 1995 byl objeven při soutěži v karaoke, pracoval pak jako bavič, DJ a zpěvák, nejprve v Rakousku, pak i na Mallorce nebo v Turecku. Na přelomu tisíciletí se objevilo jeho první album nazvané Das Album. Hvězdu z něj udělal hit Anton aus Tirol. Jeho druhé album nebylo doma zpočátku nijak zvlášť úspěšné. V jiných zemích však ano a čtyřicet let starý převzatý song Hey Baby mu přinesl dosud největší úspěch. Bylo to číslo jedna ve Velké Británii, Austrálii a dalších dvaceti zemích. DJ Ötzi se stal prvním rakouským umělcem, který v Británii získal zlatou a platinovou desku. V USA jej hráli na mnohých country stanicích.

Vánoční koncerty

20. prosince 2016 v 14:00 Na vědomost se dává

Potkala jsem známého, je to jáhen v jedné ze dvou farností ve městě. Spousta lidí se mu svěřuje, že o adventu nestíhají uklízet, nakupovat, péct. O nějakém rozjímání či radostném očekávání svátků nemůže být řeč, protože když se náhodou zastaví a uvědomí si ten klid kolem, mají z toho akorát depresi. Jáhen se divil, já ne. Já totiž také vím, jaké to je, když člověk považuje prosinec za nejhrůzostrašnější měsíc v roce. Ale to už je pryč.


Adventní čas je kouzelný. I přes všechny povinnosti, od kterých člověka ani teď nikdo neosvobodí, nás vybízí, abychom se alespoň na chvíli zklidnili a popřemýšleli... Třeba o tom, co se v našem životě za poslední rok událo. K tomu se úžasně hodí svařené víno, čaj s punčem, vaječný koňak nebo domácí karamelový likér, není-liž pravda? Při pečení cukroví se také krásně rozjímá, když je člověk omámen vůní vanilky, skořice, oříšků, rozinek, rumu... A vánoční koncerty? Tak ty člověka odvádí do úplně jiného světa!

Karel Peterka

14. prosince 2016 v 14:00 České země a Slovensko

Říká se, že bychom se měli radovat z maličkostí. ... První nadechnutí v chladném, tichém podzimním ránu, když vyjdete ze dveří. Je tak osvěžující! Za mírného šumění se v konvici začíná ohřívat voda, za chvíli už se s divokým bubláním vaří. Zalijete čaj v porcelánovém hrnečku, kuchyni zaplaví ovocná vůně. Okamžik prostý i výjimečný zároveň. Po plotě z dřevěných latěk běží veverka, kde se tady vzala? No řekněte, že je roztomilá? ... A teď řekněte, kdo z nás si takových věcí na své pouti mezi svítáním a večerem všímá? Kdo si alespoň někdy uvědomuje, že existují? A kdo z nás je tak uvědomělý, že je v každém dni skutečně objeví?

Co je KLUBBB3

7. prosince 2016 v 13:23 Hudba (ne)jen lidová

Florian Silbereisen, Jan Smit a Christoff jsou tři kamarádi. A protože spolu chtěli zpívat, založili mezinárodní skupinu KLUBBB3. Tohle zdůrazňují: "Iniciativa vzešla od nás samotných, ne od manažerů z nahrávací společnosti." Posluchačům nabízejí pravý, starý dobrý šlágr. Jsou to jednoduché písničky, které si může zazpívat každý. Záměrně se zříkají moderních vlivů, v textech se objevují obvyklá klišé. Bez ústupků těm, kteří šlágr nemají rádi, nebo těm, kteří ho berou příliš vážně. Ti by si jejich CD kupovat neměli. Všem ostatním přejí klucí hodně zábavy. Producentem a skladatelem jim je Uwe Busse. Jejich první album Vorsicht unzensiert! se objevilo v lednu 2016. Jinak Květoš z Německa, Honza z Holandska a Kryštof z Belgie jsou každý sám za sebe známí už dávno, dávno, dávno...Zima je tady!

1. prosince 2016 v 13:14 Na vědomost se dává

Jakmile se objeví první sníh, začíná pro mě zima, i kdyby to bylo uprostřed října. Letos mě zastihl v listopadu, když jsem válela těsto na svatomartinské rohlíčky. Na zem se snáší obrovské sněhové vločky, rtuť v teploměru už moc vysoko nešplhá. To pro mě znamená jediné: navlíknout se do svetru, co mi upletla babička, a oslavit, že zima je tady! Jak? Třeba šálkem horké čokolády.

Naliju do plecháčku čtvrt litru smetany, přidám vrchovatou lžíci kakaa, lžičku třtinového cukru, půl lžičky pudinkového prášku a špetku soli. Minutu vařím, pak odstavím z plotny a nechám v té lahodné nedietní lázni rozpustit šedesát gramů dobré hořké čokolády. Jak tak popíjím, přijde mi na mysl, že bych si mohla pustit nějakou hudbu. Co jiného by to však mohlo být na oslavu zimy než Zima od Antonia Vivaldiho?