Zima je tady!

1. prosince 2016 v 13:14 |  Na vědomost se dává

Jakmile se objeví první sníh, začíná pro mě zima, i kdyby to bylo uprostřed října. Letos mě zastihl v listopadu, když jsem válela těsto na svatomartinské rohlíčky. Na zem se snáší obrovské sněhové vločky, rtuť v teploměru už moc vysoko nešplhá. To pro mě znamená jediné: navlíknout se do svetru, co mi upletla babička, a oslavit, že zima je tady! Jak? Třeba šálkem horké čokolády.

Naliju do plecháčku čtvrt litru smetany, přidám vrchovatou lžíci kakaa, lžičku třtinového cukru, půl lžičky pudinkového prášku a špetku soli. Minutu vařím, pak odstavím z plotny a nechám v té lahodné nedietní lázni rozpustit šedesát gramů dobré hořké čokolády. Jak tak popíjím, přijde mi na mysl, že bych si mohla pustit nějakou hudbu. Co jiného by to však mohlo být na oslavu zimy než Zima od Antonia Vivaldiho?


A zřejmě je potřeba i něco upéct, protože mi vesmír poslal po ujci nejnovější sešit s recepty dr. Oetkera s názvem Kouzlo podzimu a zimy. Jsou tam dobroty na Halloween, pro Barboru, Mikuláše... na celou zimu až do Valentýna. Dá si někdo kringel se šunkou? Nebo crocquembouche s karamelem? No, my u nás na venkově (vidím strýce Františka, jak se tomu výrazu zase směje :-) si dáme makový závin se švestkami a já ho jako správná selka upeču.

 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama