Únor 2017

Heißmann & Rassau

21. února 2017 v 14:00 Kdo je...

Tihle dva chlapíci mají hodně společného. Oba pochází z města Fürth (nachází se v Bavorsku, přesněji v oblasti zvané Franky) a jsou na to velmi hrdí. Od dětství se zajímají o divadlo a pěstují humor. Účinkovali ve Státním divadle v Norimberku v operetě Netopýr a v muzikálu My Fair Lady. Volker Heißmann (*1969) rád zpívá písničky ve stylu Franka Sinatry a Deana Martina. Martin Rassau (*1967) je rovněž televizním moderátorem na stanici BR a vyšla mu knížka Das Leben ist kein Fleischsalat. V roce 2000 společně natočili filmeček 6 auf See.

Poprvé spolu Volker Heißmann a Martin Rassau vystupovali jako komické duo ještě ve škole v roce 1983. O sedm let později z nich už byli profesionálové. Měli úspěch, a tak si zakrátko otevřeli divadýlko Kleine Komödie pro 280 diváků v Norimberku. A v roce 1998 si splnili sen, když v rodném městě Fürth ve zchátralém historicky významném domě Berolzheimerianum založili větší divadlo Comödie Fürth.

Kořeny jejich úspěchu leží především v neotesaném humoru, který pronáší ve franckém nářečí, a v rozdělení rolí. Heissmann ztvárňuje nepříliš duševně čilé a naivní dobráčky, Rassau je arogantní chytrák. Oblíbeným kusem z jejich repertoáru je scénka Essn für ann čili variace na známý Dinner for One.

Lidový a církevní rok 2017

4. února 2017 v 16:40 Trocha zeměpisu a kulturního dědictví

Předkové nám v kalendáři zanechali mnoho dnů, které mají zvláštní náplň a doporučuje se je oslavit. Dnes už možná ani nevíme, proč si je připomínáme. Já to vědět chtěla, proto jsem se vydala po těch stopách do minulosti. Život předků byl prostší než život moderního člověka a byl více spjatý s přírodou a vírou. Lidé si více všímali, co se v přírodě děje a to dávalo důvod k mnohým oslavám. Jedlo se, pilo, tancovalo a chodilo se na koledu. Církev se snažila dávat lidové zábavě jakýsi vyšší smysl náboženský, usměrňovat lidi a přitáhnout je do kostela. Ale znáte lidi, moc si z toho nedělali. A věděli jste, že všechny naše velké křesťanské svátky připadají na dny, které připomínají významné pohanské obyčeje? Je to prý proto, aby je překryly a vytlačily. Jak mazané, že? Pojďme se nyní podívat, co je letos třeba oslavit, o čem rozjímat a nad čím se dojímat - a proč vlastně: