Květen 2017

Šlágr zprávy

10. května 2017 v 17:57 Zprávy ze Šlágr TV

Občas zhltnu nějakou psychologickou knížku. Kromě teorie tam bývají i popisy skutečných případů. Jako první pomoc při duševních obtížích se lidem obvykle doporučuje: "Přestaňte číst noviny, dívat se na zprávy, sledovat akční krváky a nekonečné seriály, nežijte jenom na internetu, nebo vám bude ještě hůř."

Zlatý šlágr 2017

7. května 2017 v 10:00 Zprávy ze Šlágr TV

Letos jsem se vážně nemohla dočkat, až poprvé uslyším písničky ze Zlatého šlágru. Celý víkend jsem proto seděla u televize - což obvykle nedělám; tak moc jsem byla zvědavá. Než přehráli těch 104 písniček, trvalo to dvě odpoledne a dva večery - a mezi tím štědré dávky reklam. Nejčastěji se opakovala ta na hrnec s receptem na guláš. Takže když se později tatínek zeptal, co bude zítra k obědu, spustila jsem básničku: Koupím nějaký pěkný hovězí a udělám z něj guláš. Maso osolím, do hrnce dám nahrubo nakrájenou cibuli, přidám kousek rozmačkaného česneku, nakrájenou kapii - tu tam dám pro vůni, gulášové koření - to tam být musí, dodá tomu specifickou chuť, a slaninku, tu já mám rád; zahustím bramborou a dvacet minut podusím. ... No, dobrý to bylo. :-)

Svatý Florián

4. května 2017 v 10:00 Kdo je

Minulý rok touhle dobou mě bratři a sestry z místního sboru dobrovolných hasičů poprosili, abych sepsala kousek reprezentativního textu k velkému výročí jejich spolku. Byla jsem poctěna a zároveň jsem žasla nad jejich odvahou, že tu důležitou věc svěřili zrovna mně. Ponořila jsem se do studia materiálů - starých kronik, výstřižků z novin, internetových článků, výročních zpráv, knížek, které o sobě vydaly jiné sbory... Dozvěděla jsem se spoustu zajímavých věcí: co je savice, proudnice, výzbroj a výstroj, kdo byl Titus Krška či R. A. Smekal...

Přišlo mi vhodné zařadit do toho reprezentativního textu také povídání o svatém Floriánovi, nejznámějším patronovi hasičů (a prvním rakouském světci). Abych nasála atmosféru a měla nějaký inspirativní zážitek, podívala jsem se 4. května na mši k uctění sv. Floriána z chrámu sv. Víta. Bylo tam spousta hasičů profesionálních i dobrovolných, chrámový sbor, výzdoba... Kardinál a biskupové měli svoje nejlepší šaty, teda roucha... a pak to přišlo... Při vrcholném obřadu bohoslužby se kardinál a biskupové podělili o obří hostii velikosti lázeňské oplatky! Člověk by řekl, že budou mít každý jednu malou, ale ne. Já něco takového nikdy neviděla a přišlo mi to jako nejhezčí moment celého mítinku.