Srpen 2017

Jaký byl Retroden

7. srpna 2017 v 10:30 Na vědomost se dává

Můj oblíbený filozof Miroslav Hrabica říká, že v létě by měl člověk především odpočívat, šetřit se a jásat. To je krásná myšlenka. Snažím se ji naplňovat ze všech sil. Aby mě pomyšlení na odpočinek a rozjímání náhodou neopustilo, ubytoval se v penzionu v sousedství nějaký chrámový sbor. Pějí tu své "aleluja" a "gloria" snad osm hodin denně, až si člověk připadá jako na odpočinku věčném.

Abychom si užili trochu toho jásání, vyrazili jsme v sobotu do nedalekého městečka na Retroden - setkání starých až prastarých automobilů a jiných přibližovadel, kde zazpívá Karel Kahovec Modřínů háj a Viktor Sodoma Papouška kakadu a bude i retro módní přehlídka.


Mysleli jsme, že zaparkujeme mimo areál té akce, ale pořadatelé vida našeho Drakouše (červená Lada z roku 1980) už nás směrovali za místní sokolovnu. A tak jsme skončili na výstavě, ačkoli jsme to neměli v plánu. Sotva jsme se usadili v příjemném stínu na rohu sokolovny, přisvištěl hned vedle nadšenec od nás ze vsi, jaké překvapení! Tentokrát to měl na sraz kousek, ale jindy na tom historickém traktoru rajtuje třeba až k Baltskému moři.

Vydala jsem se mezi návštěvníky, kteří již obdivovali roztodivné modely přibližovadel. Staré, avšak vysoce zachovalé a udržované Tatry, Škodovky, Citroeny, Lady, Trabanty, Moskviče, ale také úplně starožitné, snad ještě meziválečné vozy. Někteří majitelé měli i oblečení odpovídající roku výroby jejich mazlíka (tak jim říkají). Byla tam úžasná zelená Tatra z roku 1943 s novou metalízou, hrůzu nahánějící rozložitý Cadilac, malinkaté BMW pro dva s otevíráním vepředu, spousta "kozích dechů", tři "prasata", hadrák i motorka se sajtkárou. Já měla požitek hlavně z těch barev a tvarů, protože co bychom si nalhávali - motorismu rozumím asi jako koza petrželi. Dva retro modrobílé autobusy nabízely vyhlídkové jízdy a komentovaná retro módní přehlídka s postavami ze starých filmů a seriálů byla velmi zábavná. Příští rok tam jedu zas!

Vrátili jsme se domů, kde se stále rozléhaly tóny sakrální hudby. Zněl klavír, flétna, housle. Slyším souseda, jak volá: "Tady je to jak ve Vatikánu!" Večer byl horký, doma vedro. Seděli jsme venku na lavičce a chrámový sbor pěl ještě dlouho po západu slunce...

.