O družstevních prodejnách

25. listopadu 2017 v 16:57 |  Na vědomost se dává

Děda Karel byl můj nejlepší kamarád a vzor. Chtěla jsem dělat všechno, co dělal on. Vstávat brzo ráno, chodit do lesa na houby a na šišky, na zimu sušit křížaly, dívat se na filmy pro pamětníky a na hokej. Každý den snídal pečivo a bílou kávu. Já chtěla taky bílou kávu, ale to prý děti nemůžou, tak jsem se nechala přesvědčit, abych se zatím spokojila s meltou, protože ta chutná podobně. Děda pracoval pro spotřební družstvo Jednota, jezdil s náklaďáčkem po okolí a zásoboval prodejny a restaurace. Proto chodím nejraději nakupovat do družstevních prodejen a stále jsou to pro mě Jednoty, i když jejich názvy za společnou značkou coop jsou dnes mnohem rozmanitější. A protože mě všechno zajímá, musela jsem si o nich zjistit něco víc. Vždyť do stejného obchodu chodila nakupovat známá drbna paní Fuksová a ostatní lidi z vesnice Třešňová z mého oblíbeného seriálu Chalupáři.Od roku 1844 začala v Anglii vznikat družstva spotřebitelů (consumer cooperatives, zkráceně coop) a velmi rychle se rozšířila do mnoha zemí světa. Na území dnešní ČR byl jako první roku 1847 založen Pražský potravní a spořitelní spolek. Členové, většinou dělníci a drobní řemeslníci, si v družstvu ukládali svoje úspory a za takto vzniklý kapitál bylo nakupováno zboží běžné denní potřeby. Členové pak získávali podíl ze spolkového hospodaření. Ve Švýcarsku, Itálii, Finsku i na Slovensku má coop vedoucí postavení na maloobchodním trhu prodeje potravin a silné postavení má prý rovněž ve Skandinávii, Velké Británii, Japonsku a dalších asijských zemích.

V poválečných dobách i během hospodářských krizí zajišťovala spotřební družstva spravedlivé ceny. Již v roce 1930 existovaly družstevně-privátní výrobky nesoucí název Coop nebo Cooperator. Další družstevní spolky a prodejny nesly název např.: Svornost, Hrádek, Práce, Svépomoc, Vzájemnost, Včela, Konsumní a úsporný spolek, Potravní spolek a výpomocná pokladna. Jim byly nadřazeny a ku pomoci Ústřední svaz konzumních, výrobních a hospodářských družstev, Velkonákupní společnost konzumních družstev či Mezinárodní svaz družstev. Existoval také družstevní časopis Zpravodaj.

Na začátku padesátých let změnily družstevní prodejny název na Jednotu, například Jednota - okresní lidové spotřební družstvo Velké Meziříčí vlastnila prodejny s koloniálním zbožím, zeleninou, mlékem a mléčnými výrobky, masem a uzeninami, pekárenským sortimentem, obuví, papírenským zbožím, tabákovými výrobky, hračkami a textilem, dále devět hostinců, dvě cukrářské a šest pekařských výroben a jeden pobočný velkoobchodní sklad.
"Po roce 1989 došlo k postupnému narovnávání majetkových poměrů a družstva se musela vypořádávat s nastupující zahraniční konkurencí, která stavěla moderní prodejny, zatímco družstva musela udržovat velké množství starších prodejen. Ironií tak je, že za socialismu se stát díval na družstva coby kapitalistický přežitek a nyní jej považuje za přežitek socialistický. V současnosti jsou družstva známá především podporou regionů, kde působí, a prodejem regionálních výrobků. … Jsou zde také zaváděny doprovodné služby pro zajištění co největšího komfortu místních obyvatel. Jde například o finanční služby tipu platba složenek, bezkontaktní platební terminály, dobíjení kreditů, nebo výběr hotovosti. Z dalších aktivit se rozvíjí spolupráce s Českou poštou, farmářské trhy a řada dalších."

Spotřební družstva ČR vystupující pod označením COOP, slaví v roce 2017 170 let od založení prvního družstva na našem území. Jsou nejstarším trvale působícím prodejcem potravin. Svaz českých a moravských spotřebních družstev (Skupina COOP) sdružuje 47 spotřebních družstev, která provozují dohromady téměř 2.900 prodejen.

- - -

 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.