Březen 2018

Kufsteinlied

17. března 2018 v 14:13 Nejznámější písně

Znáš perlu Tyrol, městečko Kufstein, orámované horami, tak pokojné a tiché? Tak to je Kufstein na zelené řece Inn. … Tři sloky písně s jódlovaným refrénem pojednávají o dovolené v Kufsteinu a opěvují krajinu, hory, děvčata a víno. Ve třetí sloce se popisuje konec dovolené a odjezd domů. Na píseň se často mylně nahlíží jako na lidovou či na regionální hymnu.

Karl Ganzer (1920-1988) z Brixleggu pracoval v Kufsteinu na poště nejprve jako listonoš, potom jako řidič poštovního autobusu na trase Kufstein-Erl. Vždy to však byl vášnivý lidový muzikant. Lidi ho znali s vyhrnutými rukávy a harmonikou přitisknutou na hrudi nebo zavěšenou na pravém rameni. S kamarády si po válce přivydělával peníze hraním. Kufsteinlied skládal v roce 1946 a první verše mu prý nahodil jeho tchán, který zrovna v kuchyni spravoval kamna.

Velký hit se z písně stal v roce 1968 díky nahrávce zpěváka a "krále jódlování" Franze Langa. Již více než sedmdesát let je to výborná reklama pro město Kufstein. V roce 1981 nazpíval rakouský zpěvák Wilfried punkovou verzi Kufsteinlied a rovněž skupina E.A.V. Vydala svoji moderní verzi s pozměněným textem, proti čemuž vedení města Kufsten protestovalo.

Vypráví se také historka, jak jeden tyrolský výrobce lyží jel do Japonska na kongres. Při následném přátelském setkání měl každý účastník zazpívat nějakou píseň ze svojí země. Výrobce lyží z Tyrol začal brumlat první sloky písně o Kufsteinu, ale moc mu to nešlo, i tu se k němu přidali dva Japonci a zpívali s ním, vlastně lépe než on.

Knihy o Teslovi

17. března 2018 v 12:58 Četli jste to taky?

Nikola Tesla (1856-1943), vynálezce srbské národnosti, který většinu života strávil v USA, se narodil ve Smiljanu v dnešním Chorvatsku, tehdy na území Rakouského císařství. Ve Štýrském Hradci studoval fyziku a matematiku, v Praze malou chvíli i filozofii. V USA našel práci u vynálezce a podnikatele Edisona, kterého dvakrát dobře nesnášel. Jeho výzkum a prosazování stejnosměrného proudu považoval Tesla za nesmyslné. Zařídil si proto vlastní laboratoř. Jednoho dne zde vyvolal zemětřesení, které otřáslo terénem v okruhu několika kilometrů.

Zkoumal vlastností dvou a vícefázových elektrických proudů a věnoval se experimentům s vysokým napětím. Mezi jeho nejdůležitější objevy patří transformátor nebo systémy produkující a využívající střídavý proud, např. třífázový elektromotor. Vynalezl systém vícefázového generátoru, asynchronního motoru a transformátoru. Na tomto poli dosud nedošlo k žádnému podstatnému zdokonalení. Navrhl systém, který předjímal celosvětovou bezdrátovou komunikaci, faxové přístroje či radar. Navrhl také vzdušné vznášedlo, předchůdce helikoptéry.

Vybudoval hydroelektrárny u Niagarských vodopádů, kde má také pomník. Je dodnes uváděn mezi stovkou největších osobností americké historie. Za život získal více než 100 patentů. Tesla byl jeden z největších objevitelů na poli elektrického inženýrství, je podle něj pojmenována jednotka magnetické indukce. Jeho vynálezům důvěřoval málokdo. Někteří tvrdili, že jeho schopnosti jsou nadpřirozené. Téměř všechen čas kromě spánku věnoval práci. Byl příliš důvěřivý a neuměl zacházet s penězi. A když tedy zrovna nepracoval, rád krmil holuby. Osobnost je to velmi zajímavá, takže mě ve čtení jeho životopisů nezastavila ani skutečnost, že elektrotechnice nerozumím.


Nikola Tesla a jeho tajné vynálezy (David Childress, Dobra 2008) - kromě kapitol o některých jeho vynálezech obsahuje Teslovo pojednání o zvyšování energie lidstva z roku 1900.
"Jen občas se narodí výjimečně nadaný jedinec, který předběhne svou dobu o roky, desetiletí, století. Nikola Tesla kdysi předběhl svou dobu natolik, že je pro nás dosud v nedohlednu. A co je důležité, ze všech osobností světové vědy právě on nejvíc ovlivnil science fiction a náš dnešní styl života vůbec."

Nikola Tesla: Vizionář - génius - čaroděj (Marc J. Seifer, Triton 2007) - velmi podrobný životopis (s rozsáhlými poznámkami a rejstříkem jmen), na jehož stránkách se setkáte také s mnoha významnými osobnostmi přelomu 20. a 21. století (G. Westinghouse, T.A. Edison, M. Twain, T.C. Martin, R.U. Johnson...)
"Zatímco mu z hlavy šlehaly plameny, předvedl Tesla ještě několik dalších efektů, včetně toho, že pomocí energie proudící skrz vlastní tělo uvedl v činnost elektromotor nebo vyvolal blesky v různobarevných trubicích, kterými mával nad hlavou jako světelnými meči."

Tesla: Génius, který zkrotil elektřinu (David J. Kent, Jota 2017) - celobarevná publikace s množstvím fotografií, kreseb, novinových výstřižků a citací vložených do textu na útržcích z poznámkového bloku.
"Navzdory všem fantastickým vynálezům však téměř upadl v zapomnění a ovoce jeho úspěchů sklidili jiní. Tesla se slávy dočkal teprve po smrti, kdy se v souvislosti s jeho jménem vyrojila spousta konspiračních teorií."
Karel a já

7. března 2018 v 16:33 Zprávy ze Šlágr TV

Viděli jsme film Karel a já, kde se Jindřich Plachta vsadí o svého koně Karla. Když to vypadá, že sázku prohraje, říká: "Já Karla nedám! To z něj radši udělám salám a sním ho a nikdo nás už nerozdělí!" Napadlo mě, že můj bratr by mohl natočit film se stejným názvem. Byla by to komedie o tom, jak se cítí být pronásledován Karlem Peterkou.

Abych vám to přiblížila: Bratr má k panu Peterkovi stejný postoj, jaký má pan Peterka k reportérovi Jardovi. Když ten se objeví v jeho blízkosti, začne "postižený" koulet očima a funět a naříkat, že mu ten člověk znepříjemňuje existenci jeho vezdejší. Pravda je ale taková, že Karel má Jardu rád, a stejně tak brácha necítí nevraživost ke Karlovi. Všechno to naříkání je jenom legrace, aby řeč nestála.

Jednoho dne se bráchovi začalo zdát, že mamka mluví o televizi Šlágr a jejím řediteli příliš často. Od té doby co chvíli fňuká: "To je hrůza, já mám Peterku k snídani, k obědu i k večeři. Někdy mám pocit, že tu s námi bydlí. Bojím se, že jednou otevřu lednici a vyleze z ní Peterka." Aby toho chudák malá neměl málo, ještě ho pošťuchuju. Třeba: "Hádej, kdo má dneska narozeniny? Strýc Karel, bratranec dědy Karla. Malá Karla od bratránka Karla. A samozřejmě taky Karel Peterka!"

Brácha začne dělat otrávené obličeje, ale pravda je taková, že kdyby mohl panu Peterkovi někdy s něčím pomoct, udělal by to. A kdyby si vybíral písničku na přání od nějakého interpreta z televize Šlágr, byla by právě od Karla Peterky.

.
.
.