Knihy o Teslovi

17. března 2018 v 12:58 |  Četli jste to taky?

Nikola Tesla (1856-1943), vynálezce srbské národnosti, který většinu života strávil v USA, se narodil ve Smiljanu v dnešním Chorvatsku, tehdy na území Rakouského císařství. Ve Štýrském Hradci studoval fyziku a matematiku, v Praze malou chvíli i filozofii. V USA našel práci u vynálezce a podnikatele Edisona, kterého dvakrát dobře nesnášel. Jeho výzkum a prosazování stejnosměrného proudu považoval Tesla za nesmyslné. Zařídil si proto vlastní laboratoř. Jednoho dne zde vyvolal zemětřesení, které otřáslo terénem v okruhu několika kilometrů.

Zkoumal vlastností dvou a vícefázových elektrických proudů a věnoval se experimentům s vysokým napětím. Mezi jeho nejdůležitější objevy patří transformátor nebo systémy produkující a využívající střídavý proud, např. třífázový elektromotor. Vynalezl systém vícefázového generátoru, asynchronního motoru a transformátoru. Na tomto poli dosud nedošlo k žádnému podstatnému zdokonalení. Navrhl systém, který předjímal celosvětovou bezdrátovou komunikaci, faxové přístroje či radar. Navrhl také vzdušné vznášedlo, předchůdce helikoptéry.

Vybudoval hydroelektrárny u Niagarských vodopádů, kde má také pomník. Je dodnes uváděn mezi stovkou největších osobností americké historie. Za život získal více než 100 patentů. Tesla byl jeden z největších objevitelů na poli elektrického inženýrství, je podle něj pojmenována jednotka magnetické indukce. Jeho vynálezům důvěřoval málokdo. Někteří tvrdili, že jeho schopnosti jsou nadpřirozené. Téměř všechen čas kromě spánku věnoval práci. Byl příliš důvěřivý a neuměl zacházet s penězi. A když tedy zrovna nepracoval, rád krmil holuby. Osobnost je to velmi zajímavá, takže mě ve čtení jeho životopisů nezastavila ani skutečnost, že elektrotechnice nerozumím.


Nikola Tesla a jeho tajné vynálezy (David Childress, Dobra 2008) - kromě kapitol o některých jeho vynálezech obsahuje Teslovo pojednání o zvyšování energie lidstva z roku 1900.
"Jen občas se narodí výjimečně nadaný jedinec, který předběhne svou dobu o roky, desetiletí, století. Nikola Tesla kdysi předběhl svou dobu natolik, že je pro nás dosud v nedohlednu. A co je důležité, ze všech osobností světové vědy právě on nejvíc ovlivnil science fiction a náš dnešní styl života vůbec."

Nikola Tesla: Vizionář - génius - čaroděj (Marc J. Seifer, Triton 2007) - velmi podrobný životopis (s rozsáhlými poznámkami a rejstříkem jmen), na jehož stránkách se setkáte také s mnoha významnými osobnostmi přelomu 20. a 21. století (G. Westinghouse, T.A. Edison, M. Twain, T.C. Martin, R.U. Johnson...)
"Zatímco mu z hlavy šlehaly plameny, předvedl Tesla ještě několik dalších efektů, včetně toho, že pomocí energie proudící skrz vlastní tělo uvedl v činnost elektromotor nebo vyvolal blesky v různobarevných trubicích, kterými mával nad hlavou jako světelnými meči."

Tesla: Génius, který zkrotil elektřinu (David J. Kent, Jota 2017) - celobarevná publikace s množstvím fotografií, kreseb, novinových výstřižků a citací vložených do textu na útržcích z poznámkového bloku.
"Navzdory všem fantastickým vynálezům však téměř upadl v zapomnění a ovoce jeho úspěchů sklidili jiní. Tesla se slávy dočkal teprve po smrti, kdy se v souvislosti s jeho jménem vyrojila spousta konspiračních teorií." 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.