Kufsteinlied

17. března 2018 v 14:13 |  Nejznámější písně

Znáš perlu Tyrol, městečko Kufstein, orámované horami, tak pokojné a tiché? Tak to je Kufstein na zelené řece Inn. … Tři sloky písně s jódlovaným refrénem pojednávají o dovolené v Kufsteinu a opěvují krajinu, hory, děvčata a víno. Ve třetí sloce se popisuje konec dovolené a odjezd domů. Na píseň se často mylně nahlíží jako na lidovou či na regionální hymnu.

Karl Ganzer (1920-1988) z Brixleggu pracoval v Kufsteinu na poště nejprve jako listonoš, potom jako řidič poštovního autobusu na trase Kufstein-Erl. Vždy to však byl vášnivý lidový muzikant. Lidi ho znali s vyhrnutými rukávy a harmonikou přitisknutou na hrudi nebo zavěšenou na pravém rameni. S kamarády si po válce přivydělával peníze hraním. Kufsteinlied skládal v roce 1946 a první verše mu prý nahodil jeho tchán, který zrovna v kuchyni spravoval kamna.

Velký hit se z písně stal v roce 1968 díky nahrávce zpěváka a "krále jódlování" Franze Langa. Již více než sedmdesát let je to výborná reklama pro město Kufstein. V roce 1981 nazpíval rakouský zpěvák Wilfried punkovou verzi Kufsteinlied a rovněž skupina E.A.V. Vydala svoji moderní verzi s pozměněným textem, proti čemuž vedení města Kufsten protestovalo.

Vypráví se také historka, jak jeden tyrolský výrobce lyží jel do Japonska na kongres. Při následném přátelském setkání měl každý účastník zazpívat nějakou píseň ze svojí země. Výrobce lyží z Tyrol začal brumlat první sloky písně o Kufsteinu, ale moc mu to nešlo, i tu se k němu přidali dva Japonci a zpívali s ním, vlastně lépe než on.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.