Pekelnej stroj

10. června 2018 v 9:02 |  Dům na vsi

Na Vánoce přinesl strejčínek v tašce plné dobrot také půlkilové balení zrnkové kávy. Babička odkudsi vyhrabala elektrický kafemlejnek, jehož datum výroby prý sahá před rok 1960. Daroval jí ho švagr z Chotěboře, který pracoval u firmy ETA, krátce poté, co se oženil, víte? Odtud ta přesně přibližná datace.

Tak jsem do toho kafemlejnku nasypala kávová zrna, brácha to zapnul, po kuchyni nám zavanulo kávové aroma a... Za pár vteřin to vyhodilo hlavní jistič. Chlapi to vzali do dílny opravit (prý zapojit podle dnešních norem či co). Mamka zadělávala na mazanec, babička loupala ořechy na cukroví a já uvařila to málo, co stačil mlejnek nadrtit před tím, než zesnul. Hmm, byla to nádherná vůně, mnohem lepší než ten šrot z obchodu, co dáváme návštěvám; který jsem nedávno ochutnala a zjistila, že to není žádná hitparáda. :-) Ale snad nás trochu omlouvá, že kávě nerozumíme, ježto pijeme hlavně čaj a čistou vodu.

Po obědě přinesl brácha ten pekelnej stroj, jak ho nazval, z dílny a chtěl umlet ještě trochu. Jenže někde ztratil jednu kovovou součástku na pružince. Šel ji hledat zpátky do dílny, a našel ji nakonec na cestičce mezi garáží a slepičím výběhem. Nasypala jsem kafe, on to zapnul. Mlelo to o něco dýl než ráno. Pak se ozvala rána, kterou jsme nečekali, a děsně jsme se lekli, no a z pekelnýho stroje se vyvalil tak příšerně smradlavej dým, že se to ani popsat nedá. Hned jsme otvírali okna a dveře a lapali po dechu. Když se brácha oklepal z toho šoku a pekelnej stroj ohledal, prohlásil znalecky, že prasknul kondenzátor. Rozletěl se na tisíc drobků a zaneřádil celý stůl. To se ale prý dalo čekat, vzhledem k věkovitosti toho stroje, ale koupí se nová součástka a kafemlejnek bude šrotovat zas jako zamlada. Mamka ale používání pekelnýho stroje napříště zakázala. Tak uvidíme, jak to dopadne.


.
.
.
.
.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama